Mieli pacientai, kovo mėnesio pirmąją savaitę Garliavos procedūrinis kabinetas dirbs tik pirmadienį ir trečiadienį.

COVID-19 testavimas

COVID-19 yra sunkaus ūminio respiracinio sindromo koronaviruso-2 (SARS-CoV-2) sukeliama liga, kurios simptomai gali būti:

  • Karščiavimas
  • Kosulys
  • Bendras silpnumas ir nuovargis
  • Gerklės skausmas
  • Šaltkrėtis
  • Raumenų, galvos skausmai
  • Nosies užgulimas
  • Skonio ir / ar uoslės pokyčiai ar netekimas
  • Viduriavimas
  • Bėrimai ar rankų ar kojų odos spalvos pakitimai
  • Akių junginės uždegimas
  • Miego sutrikimas
  • Sunkiais atvejais – dusulys, apsunkintas kvėpavimas, krūtinės spaudimas ar skausmai, kalbos ar judėjimo funkcijų netekimas, sutrikusi sąmonė ir kt., kai jau reikalinga specializuota medicininė priežiūra ir pagalba.

Taipogi sergant COVID-19 liga galima nejausti ir jokių simptomų (besimptomė forma). Ligą taip pat gali perduoti užsikrėtęs asmuo likus dviem-trims dienoms iki simptomų pasireiškimo. Virusas plinta per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami. Užsikrėsti įmanoma ir liečiant įvairius aplinkos daiktus, kurie yra užteršti COVID-19. Virusas gali išlikti ant įvairių paviršių kelias valandas (ant vario arba kartono) arba iki kelių dienų (ant plastiko arba nerūdijančio plieno). Tikslus ligos inkubacinis laikas nėra nustatytas, nes kiekvieno žmogaus organizmas reaguoja skirtingai, tačiau yra laikoma, kad jei per 14 dienų nuo galimo užsikrėtimo momento ligos simptomai nepasireiškė, vadinasi asmuo yra sveikas.

Neretai žmogus pasimeta, kokį tyrimą dėl SARS- Cov-2 jam reikia atlikti ir kuo įvairūs tyrimai gali būti reikalingi ir naudingi. Šiuo metu Lietuvoje siūloma naudoti trijų rūšių metodus: PGR tyrimą, antigeno testą (antigenai yra molekulės, įskaitant bakterijas, virusus, grybelius, stimuliuojančios organizmo imuninį atsaką), ir antikūnų testą (antikūnai, arba imunoglobulinai Ig, yra mūsų imuninės sistemos susintetinti kūneliai kaip specifinis atsakas į pakliuvusį priešą- antigeną). PGR ir antigenų testas yra skirti viruso fragmentų aptikimui ir naudojami Covid-19 ligai diagnozuoti. Antikūnų testas yra skirtas žmogaus imuninės sistemos atsakui į viruso infekciją aptikti.

COVID-19 tyrimas PGR metodu (RT-PGR, tikralaikė PGR, molekulinis PGR ir pan.). Tiriamas nosiaryklės tepinėlis (labai svarbus tinkamas jo paėmimas). Šis metodas yra laikomas auksiniu standartu, tai – pats jautriausias tyrimas. Jis leidžia aptikti viruso genetinę medžiagą (RNR) anksčiausiai, jautrus užkrečiamu laikotarpiu, gali būti teigiamas ir po užkrečiamo laikotarpio – viruso RNR aptinkama bet kuriuo infekcijos metu, kai tik virusas yra nosiaryklėje. Jo metu, viruso genetinė medžiaga yra keliasdešimt kartų dauginama, kad jos padaugėtų dešimtis milijonų kartų ir esat nors nedideliam dalelių skaičių ėminyje, nustatytų viruso buvimą. Šis tyrimas atliekamas santykinai ilgai (vien pati reakcija trunka apie 3 val.), tyrimui reikalingi brangūs reagentai ir speciali įranga bei apmokytas personalas. PGR tyrimo jautrumas iš nosiaryklės ėminio dabartiniu vertinimu yra apie 73%, specifiškumas – daugiau nei 98%. Šis tyrimas reikalingas prieš vykstant į užsienio šalis, kuriose būtina pateikti neigiamą šio tyrimo atsakymą ir jį pagrindžiantį sertifikatą.

Antigeno testas gali aptikti viruso baltymus (antigenus) nosiaryklės tepinėlyje dažniausiai 3- 7 dieną nuo simptomų pradžios (tik užkrečiamu laikotarpiu). Testui nereikalingi brangūs reagentai, aparatūra, todėl yra pigesnis, yra žymiai trumpesnis testo atlikimo laikas- atsakymą galima gauti per 15 minučių. Viruso apvalkalo antigeno testų jautrumo vidurkis 56, 2% (lyginant su PGR, gerokai mažesnis), specifiškumas – artimas 100% (teigiamas rezultatas retai būna klaidingas). Nėra aišku, ar testai pakankamai gerai gali nustatyti besimptomius nešiotojus, o tiriamosios medžiagos (antigeno) reikia daugiau – teigiamam atsakymui pasiekti reikia 100-1000 kartų daugiau viruso dalelių nei PGR tyrimui, tad po užsikrėtimo turi praeiti daugiau laiko, kol viruso bus pakankamai daug, kad jį būtų galima aptikti).

Antikūnų testas. Tiriamoji medžiaga – kraujas, ieškoma ne viruso, o žmogaus imuninės sistemos atsako – antikūnų prieš SARS-CoV-2 virusą, kurie pradeda formuotis praėjus savaitei po užsikrėtimo (Ig M). Anti-SARS-CoV-2 Ig G tyrimas skirtas įsitikinti, ar asmuo nebuvo sirgęs arba persirgus įvertinti susiformavusi imunitetą. Rekomenduojama atlikti ne anksčiau kaip po 14 dienų po galimo užsikrėtimo. Antikūnų testo specifiškumas gali siekti 98% ir daugiau.

Kada kurį testą darytis?

  • Norint kuo anksčiau ir patikimiau nustatyti pačio viruso fragmentų buvimą organizme, labiausiai tinka PGR
  • Norint greitai aptikti viruso fragmentus, paprasčiausias būtų antigeno testas, tik dėl mažesnio jautrumo dalis atvejų gali likti nenustatyta
  • Norint sužinoti, ar persirgta Covid-19 ir įgytas imunitetas – Ig G antikūnų testas prieš SARS-CoV-2

Šaltiniai:

American Journal of Infection Control, 2020 https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0196655320306933

Journal of Clinical Virology, 2020 https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1386653220303966

https://www.cochrane.org/CD013705/INFECTN_how-accurate-are-rapid-tests-performed-during-health-care-visit-point-care-diagnosing-covid-19

https://www.covidmed.lt/blog

Papildomos informacijos galite rasti čia:

https://sam.lrv.lt/lt/news/koronavirusas/informacija-visuomenei

https://vaccination-info.eu/lt/covid-19/faktai-apie-covid-19

http://www.ulac.lt/lt/d.u.-k.-apie-nauja-koronavirusa-2019-ncov

https://koronastop.lrv.lt/

European Centre for Disease Prevention and Control 

World Health Organization

Parengė Doc. Dr. Lolita Rapolienė.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Klauskite ir Jums atsakys laboratorinės medicinos gydytojas!

Daugiau rezultatų

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Prenumeruokite naujienlaiškį

Gaukite specialius pasiūlymus ir naujienas pirmieji!