Suaugusio žmogaus kūne yra apie 5 litrai kraujo. Kraujas — jungiamasis audinys, sudarytas iš skystos tarpląstelinės medžiagos: kraujo plazmos ir kraujo ląstelių. Kraujo ląstelės yra trijų rūšių: raudonieji kraujo kūneliai (eritrocitai), baltieji kraujo kūneliai (leukocitai) ir kraujo plokštelės (trombocitai). Pagrindinis kraujo ląstelių gamybos organas — raudonieji kaulų čiulpai.
Bendras kraujo tyrimas atspindi kraujo ląstelių sudėtį. Kraujo sudėtis kinta sutrikus daugelio organų ir sistemų veiklai. Aptikus pokyčius bendrame kraujo tyrime, atliekami papildomi tyrimai, kad būtų galima nustatyti tų pokyčių priežastis.
Bendrąjį kraujo tyrimą būtina atlikti, nes jis teikia labai daug informacijos. Šis tyrimas atliekamas visais profilaktinio sveikatos patikrinimo atvejais. Bendras kraujo tyrimas – tai dažniausiai paskiriamas tyrimas klinikinėje praktikoje ir vienas iš greičiausių tyrimų, atliekamų klinikinėse laboratorijose. Tinkamas šio tyrimo rezultatų vertinimas, leidžia spręsti apie paciento būklę, paskirti tinkamą savalaikį gydymą ir sekti gydymo dinamiką.
Atliekant bendrą kraujo tyrimą įvertinami eritrocitai, leukocitai, eritrocitų nusėdimo greitis, todėl atlikus tyrimą galima nustatyti uždegimines ir net onkologines ligas. Kraujo tyrimas padeda diagnozuoti įvairias ligas ir organizmo veiklos sutrikimus. Tiriamas ir eritrocitų nusėdimo greitis. Sergant įvairiomis ligomis eritrocitai nusėda greičiau. Ypač didelis eritrocitų nusėdimo greitis būna sergant infekcinėmis arba lėtinėmis ligomis.
Pagrindiniai parametrai: eritrocitų ir leukocitų kiekis kraujyje, hemoglobinas ir eritrocitų nusėdimo greitis:
- Suaugusiųjų hemoglobino norma: vyrams – 140–180 g/l, moterims –120–160 g/l. vidutinis hemoglobino kiekis – 27,6–33,3 Pg.
- Trombocitų kiekio kraujyje norma yra: trombocitai – 150–350 ,109/l; vidutinis trombocitų tūris – 7,4–10,4 fl.
- Suaugusiųjų eritrocitų nusėdimo greičio kraujyje normos: vyrams – 1–20 mm/val., moterims – 2–30 mm/val.
Sveiko žmogaus kraujo ląstelių skaičius — mažai kintantis, beveik nekintama yra kraujo sudėtis, spalva ir cheminės savybės. Nežymūs nukrypimai nuo normos neretai jaudina pacientus ir sukelia nereikalingą nerimą. Tačiau jaudintis nederėtų, tuo labiau ieškoti atsakymo internete. Dažniausiai pasiklystame ir nusistatome neteisingas diagnozes. Esant abejonėms, rekomenduojame nedelsiant kreiptis į gydytoją, kuris suprantamai ir kvalifikuotai atsakys į Jūsų klausimus.
Prieš atliekant bendrą kraujo tyrimą, reikia žinoti kelis svarbius dalykus. Visų pirmą, toks tyrimas turėtų būtų atliekamas tik patikimoje laboratorijoje ar įstaigoje, asmeniui rekomenduojama nevalgyti bent 3 val. gerti tik vandenį, tai pat geriausia tyrimą atlikti ryte, kai žmogus jaučiasi žvalus, nėra pavargęs po dienos darbų.
Bendrą kraujo tyrimą rekomenduojama profilaktiškai atlikti kartą per du metus. Esant įvairiems sveikatos sutrikimams, gydytojas gali bendrą kraujo tyrimą paskirti atlikti ir dažniau.
Kraujo tyrimas atspindi organizmo imuninę būklę, deguonies badą, kraujavimo ir krešėjimo riziką, uždegiminį procesą. Tinkamai įvertinti kraujo sudėtį gali tik specialistas, tad kviečiame atvykti į UAB „Baltic Medics“ laboratoriją ir atlikti bendrąjį kraujo tyrimą.