Aprašymas
Aprašymas
Serumo baltymų frakcijos – elektroforezės būdu išskiriamos šios baltymų frakcijos: α1 globulinai, α2 globulinai, β globulinai, γ globulinai, albuminas. Tyrimo rezultatai gali rodyti uždegimą, navikinį procesą, nefrozinį sindromą, nekrozinius procesus, kepenų ligas, mielominę ligą ir kt.
Visų frakcijų baltymų gali santykinai padaugėti organizmui netekus vandens (dehidratacija) ir sumažėti – netekus daug baltymų per virškinamąjį traktą.
α globulinų frakcijos didėjimas dažniausiai nustatomas:
- ūminės infekcijos pradžioje;
- α1 globulinų daugėjimas būdingesnis infekcinės ir alerginės kilmės uždegimams;
- kepenų pažeidimui;
- audinių irimui ar jų proliferacijai (piktybiniai navikai);
- santykinis α1 globulinų kiekis gali padidėti ir vartojant geriamuosius kontraceptikus.
α2 globulinų padaugėja dėl: ūminių uždegimų, kai yra ryški eksudacija, pūliavimas ar kai patologinis procesas apima jungiamąjį audinį (pvz., kolagenozės, reumatinės, autoimuninės ligos).
β globulinų frakcijos didėjimas būdingas: infekcinio ar uždegiminio proceso vėlesnei stadijai, kai ūminiai reiškiniai pradeda slopti, taip pat ligoms, kurios sutrikdo riebalų apykaitą (esant hiperlipoproteinemijoms, kepenų ligoms, cukriniam diabetui, nefroziniam sindromui, hipotirozei), ar kraujuojant (pvz., iš opų).
γ globulinų frakcijos kiekio didėjimas – tai būdingas lėtinio uždegimo požymis, gali būti esant lėtinėms kepenų ligoms (pvz., kepenų cirozė, hepatitas), kolageninėms ligoms (reumatoidinis artritas, sisteminė
raudonoji vilkligė, polimiozitas, sklerodermija), lėtinėms infekcinėms ligoms (tuberkuliozei, osteomielitui,
sifiliui, bronchitui ir kt.).
Monokloninės gamapatijos būdingos mielominei ligai, autoimuninėms ligoms, įvairioms neoplazmoms. Mieloproliferacinėms ligoms ir kt.
Albuminų kiekio padidėjimas pasitaiko retai, dažniausiai esant dehidratacijai (vandens stygiui). Albumino sumažėti gali dėl lėtinių kepenų ligų (pvz., cirozė, amiloidozė), lėtinių uždegiminių ligų (pvz., kolagenozės,
pankreatitas), malabsorbcijos sindromo, nudegimų, nefrozinio sindromo, lėtinių žarnyno ligų (pvz., Krono
liga, opinis kolitas), ūminių žarnyno ligų (pvz., salmoneliozė), navikų ir kt.
Skirtingų baltymų frakcijų ištyrimas leidžia nustatyti, kokių būtent baltymų kiekis yra padidėjęs ar sumažėjęs ir pagal tai diagnozuoti skirtingas ligas.
Tyrimas atliekamas iš veninio kraujo.
Maisto vartojimas | Skysčių vartojimas | Kitos sąlygos |
12 val. nevalgyti, nevartoti maisto papildų. | 12 val. negerti saldintų gėrimų. | Bent 1 val. iki tyrimo nerūkyti. |
48 val. nevalgyti riebaus ir kepto maisto. | Galima gerti tik nedidelį kiekį vandens. | Vengti fizinio krūvio ir emocinės įtampos. |
Tyrimo atsakymas pateikiamas per 7 darbo dienas el. paštu arba per www.e-pacientas.lt