Description
Description
Antimuliarinis hormonas (AMH) – gaminamas kiaušidžių folikuluose, jo koncentracija pas jaunas mergaites yra maža, po lytinės brandos didėja, pasiekia piką apie 25 metus, nuo 35 metų laipsniškai ima mažėti, o po menopauzės AMH tampa praktiškai nebeaptinkamas. Kuo didesnė AMH koncentracija, tuo didesnis folikulų skaičius ir tikimybė pastoti. Ir priešingai, jeigu AMH kiekis kraujyje yra mažas, tikimybė pastoti moteriai taip pat mažėja.
Kodėl naudinga atlikti Antimuliarinio hormono tyrimą?
Antimiulerinio hormono (AMH) tyrimas pagrinde yra atliekamas moterims su tikslu įvertinti kiaušidžių funkciją ir vaisingumą, nuspėti menopauzės pradžią.
Jis gali būti skiriamas, kai moteriai sunku pastoti arba norint sužinoti, kiek dar laiko gali atidėti pastojimą ir išlikti vaisinga. Šis tyrimas taip pat informatyvus įtariant policistinių kiaušidžių sindromą (PKS) ir vertinant kiaušidžių vėžio gydymą. AMH tiriamas ir prieš dirbtinį apvaisinimą. Moterims AMH naudojamas kaip kiaušidžių rezervo rodiklis, padedantis įvertinti vaisingumą bei nuspėti menopauzės pradžią.
Bėgant amžiui mažėja kiaušidėse esančių kiaušialąsčių kiekis (su kuriuo gimstama), ir jis atvirkščiai susijęs su AMH koncentracija kraujyje 2-4 menstruacinio ciklo dieną.
AMH tyrimas naudojamas įvertinti sėklidžių funkciją kūdikiams ir mažiems vaikams, įvertinti kūdikių su dviprasmiškais išoriniais lytiniais organais. Šis hormonas kūdikiams nulemia lytinių organų išsivystymą – sėklidėms jį išskiriant, vystosi vyriški lytiniai organai. Berniukų organizme šio hormono koncentracija lieka padidėjusi iki 2 metų amžiaus, tada palaipsniui mažėja. Mergaičių organizme šio hormono koncentracija gimus būna labai žema, pasiekia piką po brandos, tuomet palaipsniui mažėja, o po menopauzės tampa neaptinkama.
Kada tikslingiausia atlikti tyrimą?
Tyrimą geriausia atlikti 2-4 menstruacijų ciklo dieną, tačiau ir kitomis ciklo dienomis AMH koncentracija reikšmingai nekinta, todėl jį galima tirti ir kitomis ciklo dienomis.
Geriamųjų kontraceptikų vartojimas šiam tyrimui įtakos taip pat neturi. Vertinant kiaušidžių rezervą (kiek moteris dar gali išlikti vaisinga) atlikus AMH tyrimą galima spręsti, koks folikulų kiekis dar yra likęs pas moterį (jų skaičius yra nulemtas gimimo metu).
Geriausias laikas pasirūpinti savo ir artimųjų sveikata – dabar!
Tyrimas atliekamas iš veninio kraujo.
Maisto vartojimas | Skysčių vartojimas | Kitos sąlygos |
12 val. nevalgyti, nevartoti maisto papildų. | 12 val. negerti saldintų gėrimų. | Bent 1 val. iki tyrimo nerūkyti. |
48 val. nevalgyti riebaus ir kepto maisto. | Galima gerti tik nedidelį kiekį vandens. | Vengti fizinio krūvio ir emocinės įtampos. |
Tyrimo atsakymas pateikiamas per tą pačią dieną el. paštu arba per www.e-pacientas.lt