Aprašymas
€17,00 €10,00
Aprašymas
Lipidograma – lipidogramą sudaro bendrojo cholesterolio, cholesterolio-DTL, cholesterolio-MTL ir trigliceridų tyrimai.
- Cholesterolis – bendrojo cholesterolio kiekio padidėjimas kraujyje yra svarbiausias aterosklerozės rizikos veiksnys.
- Trigliceridai – pagrindinis riebalų rūgščių šaltinis organizme. Trigliceridų nustatymas svarbus įvertinant išeminės širdies ligos riziką. Asmenims, turintiems mažą DTL bei didelį trigliceridų kiekį, išeminės širdies ligos rizika daug didesnė nei tiems, kurių kraujyje šių pokyčių nenustatoma.
- DTL | Didelio Tankio Cholesterolis – „gerasis cholesterolis“, viena iš cholesterolio frakcijų. DTL padidėjimas, priešingai negu kitų cholesterolio frakcijų, sumažina išeminės širdies ligos riziką. Sumažėjimas šią riziką didina.
- Ne DTL cholesterolis – tai apskaičiuojamas parametras, kuris parodo visų ,,blogųjų” lipidų kiekį, todėl yra ypač svarbus įvertinant širdies ir kraujagyslių ligų riziką bei stebint lipidų apykaitos sutrikimų gydymo efektyvumą.
- MTL | Mažo Tankio Cholesterolis – „blogasis cholesterolis“. Padidėjęs MTL yra jautrus rodiklis ir kartu su cholesteroliu rodo padidėjusią aterosklerozės riziką, todėl jie yra pagrindiniai aterogenai. Tačiau visi rizikos veiksniai turėtų būti vertinami kompleksiškai, atlikus bendrojo cholesterolio ir visų jo frakcijų tyrimus.
Aterogeniškumo koeficientas (AK) – apskaičiuojamas pagal atliktos lipodogramos rezultatus, todėl kartu būtina užsisakyti lipidogramos tyrimą.
Aterogeniškumo koeficientas (AK) – yra susijęs su širdies ir kraujagyslių ligų rizika – kuo didesnis rezultatas, tuo didesnė ligų rizika. Taip pat AK naudingas įvertinti diabetinių komplikacijų riziką pacientams, sergantiems II tipo cukriniu diabetu. Šis koeficientas padeda riziką įvertinti tiksliau, negu lipidogramos tyrimas.
Aterosklerozė – būklė, kai kraujagyslių sienelėse susiformuoja aterosklerotinės plokštelės iš cholesterolio frakcijų (mažo tankio lipoproteinų, vidutinio tankio lipoproteinų, labai mažo tankio lipoproteinų, lipoproteino (a)). Dėl šių plokštelių susidarymo mažėja kraujagyslių paslankumas ir spindis – organizmui tampa sunkiau mažinti kraujospūdį praplečiant kraujagysles. Dėl to didėja kraujospūdis, pažeidžiamos kraujagyslių sienelės, sudarant sąlygas naujų aterosklerotinių plokštelių atsiradimui.
Tyrimas atliekamas iš veninio kraujo.
Maisto vartojimas | Skysčių vartojimas | Kitos sąlygos |
12 val. nevalgyti, nevartoti maisto papildų. | 12 val. negerti saldintų gėrimų. | Bent 1 val. iki tyrimo nerūkyti. |
48 val. nevalgyti riebaus ir kepto maisto. | Galima gerti tik nedidelį kiekį vandens. | Vengti fizinio krūvio ir emocinės įtampos. |
Tyrimo atsakymas pateikiamas per 1 darbo dieną el. paštu arba per www.e-pacientas.lt