Aprašymas
Aprašymas
Fosforas – kaulų audinio ir nukleino rūgščių sudedamoji dalis. Fosforo metabolizmą reguliuoja prieskydinių liaukų hormonas parathormonas (PTH). Fosforo koncentracija kraujyje priklauso nuo jo pasisavinimo greičio žarnyne, jo metabolizmo kauluose ir išskyrimo per inkstus.
Pagrindinė fosforo funkcija – kaulų ir dantų formavimasis. Fosforas taip pat svarbus pieno gamybai krūtimi maitinančioms mamoms, padeda palaikyti sveiką inkstų, raumenų, širdies plakimo bei nervų signalų siuntimo funkcijas.
Fosforas taip pat reikalingas, kad organizmas gamintų baltymus ląstelių ir audinių augimui, priežiūrai ir atstatymui. Fosforas taip pat padeda organizmui gaminti ATP – molekulę, kurią organizmas naudoja energijai kaupti.
Kad organizmas pasisavintų fosforą reikalingas vitaminas D. Inkstai kontroliuoja fosforo kiekį kraujyje filtruodami papildomą fosforo kiekį ir pašalindami jį su šlapimu.
Fosforo kiekis kraujyje turi įtakos kalcio kiekiui kraujyje. Kalcis ir fosforas reaguoja priešingai – padidėjus kalcio kiekiui kraujyje, fosforo kiekis mažėja.
Fosforo trūkumo simptomai:
- kaulų skausmai;
- kaulų trapumas, dažniau lūžtantys kaulai;
- apetito praradimas bei kūno svorio pokyčiai;
- nerimas;
- nuovargis ir bendras silpnumo pojūtis;
- nereguliarus kvėpavimas;
- dirglumo sustiprėjimas;
- sąnarių sustingimas;
- sulėtėjęs vaikų augimas, kaulų ir dantų vystymosi problemos.
Kas sukelia fosforo trūkumą?
Badavimas (anoreksija)
Fosforas gaunamas su maistu. Dėl prastos mitybos, tam tikrų būklių gali išsivystyti fosforo trūkumas (hipofosfatemija).
Diabetas
Diabetas taip pat gali sukelti fosforo trūkumą, ypač žmonėms, sveikstantiems po diabetinės ketoacidozės epizodo. Tai reiškia, kad organizmas negamina pakankamai insulino ir negali suskaidyti riebalų kaip energijos. Dėl to kraujyje kaupiasi rūgštys, kurios gali sukelti fosforo trūkumą.
Alkoholio vartojimas
Alkoholis gali prisidėti prie netinkamos mitybos. Žmonėms, turintiems priklausomybę nuo alkoholio gali išsivystyti mitybos trūkumai, įskaitant hipofosfatemiją. Fosforo trūkumas gali būti ypač tikėtinas žmonėms, kurie yra hospitalizuoti dėl piktnaudžiavimo alkoholiu.
Paveldimi sutrikimai
Taip pat yra tam tikrų genetinių sutrikimų, turinčių įtakos organizmo gebėjimui kaupti fosforą. Šie sutrikimai dažnai atsiranda dėl to, kad su šlapimu išsiskiria per daug fosforo arba mineralas nepasisavinamas iš maisto.
Fosforo koncentracija mažėja esant: parenteraliniam maitinimui, malabsorbcijos sindromui, hiperparatirozei, hiperinsulinizmui, osteomaliacijai.
Per didelis fosforo kiekis organizme retai sukelia sveikatos problemų, tačiau apsinuodijimas yra galimas vartojant papildus, vaistus ar dėl fosforo apykaitos problemų.
Fosforo pertekliaus simptomai:
- mėšlungis;
- trapūs nagai, sausa oda;
- šiurkštūs plaukai;
- sutrikusi atmintis;
- dilgčiojimas lūpose, liežuvyje, pirštuose ar pėdose.
- sutrikęs širdies ritmas (aritmija);
- irzlumas.
Jeigu įtariate, kad sutriko fosforo kiekis organizme, svarbu atlikti fosforo kraujo tyrimą, kuris gali padėti pagerinti bendrą savijautą bei išvengti komplikacijų.
Tyrimas atliekamas iš veninio kraujo.
Maisto vartojimas | Skysčių vartojimas | Kitos sąlygos |
12 val. nevalgyti, nevartoti maisto papildų. | 12 val. negerti saldintų gėrimų. | Bent 1 val. iki tyrimo nerūkyti. |
48 val. nevalgyti riebaus ir kepto maisto. | Galima gerti tik nedidelį kiekį vandens. | Vengti fizinio krūvio ir emocinės įtampos. |
Tyrimo atsakymas pateikiamas per 2-3 darbo dienas el. paštu arba per www.e-pacientas.lt