Aprašymas
Aprašymas
Geležis – mineralas, būtinas tinkamai hemoglobino (esančio raudonuosiuose kraujo kūneliuose), reikalingo deguoniui transportuoti kraujyje, funkcijai. Taip pat svarbus formuojant jungiamąjį audinį ir gaminant hormonus.
Geležies koncentracija sumažėja esant lėtiniams kraujavimams, lėtinėms ligoms (tuberkuliozei, onkologinėms ir kt.), vitamino C nepasisavinimui, šie faktoriai gali sukelti anemiją, virškinimo sutrikimus, silpnumo pojūtį ir apsunkintą mąstymą.
Geležies stokos anemija (mažakraujystė) – labiausiai paplitusi anemijos forma. Taip atsitinka, kai jūsų organizmas neturi pakankamai geležies, kad susidarytų hemoglobinas.
Hemoglobinas – raudonųjų kraujo kūnelių medžiaga, kuri leidžia pernešti deguonį visame kūne. Dėl to geležies trūkumas gali sukelti dusulį arba nuovargį. Šie simptomai atsiranda laikui bėgant.
Geležies trūkumo simptomai atsiranda laikui bėgant ir iš pradžių gali būti lengvi ir nepastebimi, tačiau ilgainiui gali pablogėti ir sukelti rimtų sveikatos problemų.
Dažni geležies trūkumo simptomai:
- nuovargis ir bendras silpnumas
- šąlančios rankos ir kojos
- oro trūkumo pojūtis, dusulys ir krūtinės skausmas
- sutrikusi dėmesio koncentracija
- galvos skausmai ir svaigimas
- skonio sutrikimas (pica) – būklė, kai žmonės jaučia poreikį valgyti ne maisto produktus kaip žemė, dažnai, ledas, plaukai, smėlis ir kt.,
- neramių kojų sindromas (intensyvus noras judinti kojas, kuris sukelia kojų sunkumą, niežėjimą, kojų sustingimą, pojūtis, lyg kojas ,,badytų adatėles’’)
- patinęs ar skausmingas liežuvis;
- įtrūkę burnos kampučiai
- blyški oda
- įdubę nagai, tarsi šaukštelio formos.
Geležies trūkumas neretai išryškėja nėštumo metu, ypač jeigu tarp kelių nėštumų nepraėjo didesnė pertrauka. Geležies deficito metu gali būti leukopenija ir trombocitopenija. Geležis blogiau pasisavinama trūkstant vitamino C.
Esant geležies trūkumui rekomenduojama atlikti feritino kraujo tyrimą, nes mažėjant geležies kiekiui, feritinas mažėja kartu.
Geležies stokos anemijos priežastys:
Kraujo netekimas – dažniausia priežastis, dėl kurios žmonėms išsivysto geležies stokos anemija. Moterims, kurių mėnesinės yra gausios, dažniau susiduria su geležies stokos anemija. Taip pat daug kraujo netenkama po traumų, susižeidimų.
Geležies trūkumas mityboje – geležis gaunama per maistą. Svarbu laikytis subalansuotos mitybos, kurioje gausu elektrolitų ir mikroelementų.
Maistas, kuriame gausu geležies: mėsa, kiaušinių tryniai, lapinės daržovės, ypač špinatai, brokoliai, raudonos ir sojų pupelės, avinžirniai, lęšiai ar juodasis šokoladas.
Paaugliai dažnai susiduria su valgymo sutrikimais kaip anoreksija ar bulimija, kurios gali turėti rimtų sveikatos problemų, susijusių su geležies stoka organizme. Taip pat vyresnio amžiaus žmonės dažnai valgo labai mažai, tad negauna pakankamo kiekio geležies.
Lėtinis kraujo netekimas organizme – dėl virškinamojo trakto opos (pepsinės opos), gaubtinės žarnos polipų, vėžio dažnai prasideda prasidėti lėtinis vidinis kraujavimas, kuris gali sukelti mažakraujystę.
Kraujavimas iš virškinamojo trakto – dažnai pasireiškia kaip vėmimas krauju, kuris gali būti įprastos raudonos spalvos arba tamsiai rudas ir savo tekstūra primenantis kavos tirščius. Kuomet kraujuojama iš virškinamojo takto matomos juodos spalvos išmatos, jei kraujuojama iš tiesiosios žarnos, matomas kraujas išmatose.
Skrandžio sutrikimai – nepakankamas rūgštingumas, gastrektomija, rezekcija, opaligė.
Sutrikęs geležies pasisavinimas – geležis iš maisto absorbuojama į kraują plonojoje žarnoje. Žarnyno sutrikimas, pvz., celiakija, turintis įtakos žarnyno gebėjimui įsisavinti maistines medžiagas iš suvirškinto maisto, gali sukelti geležies stokos anemiją.
Nėštumas – be geležies papildų, geležies stokos anemija pasireiškia daugeliui nėščių moterų, nes jų geležies atsargos turi tarnauti jų pačių padidėjusiam kraujo tūriui, taip pat būti hemoglobino šaltiniu augančiam vaisiui.
Augimas – kūdikiams ir mažiems vaikams augti ir vystytis reikia daug geležies. Geležis, kurią išnešioti kūdikiai sukaupė savo organizme, sunaudojama per pirmuosius 4–6 gyvenimo mėnesius. Mažiems vaikams, kurie geria daug karvės pieno, gali kilti geležies stokos anemijos rizika. Piene mažai geležies, o didelis pieno suvartojimas gali trukdyti vaikų organizmui pasisavinti geležį iš kitų maisto produktų.
Vaikams, kurių kraujyje yra švino, taip pat gali kilti geležies stokos anemijos rizika. Švinas gali sutrikdyti organizmo gebėjimą gaminti hemoglobiną. Į organizmą švino gali patekti įkvėpus švino dulkių, valgant šviną dažuose ar dirvožemyje arba geriamąjį vandenį, kuriame yra švino.
Paauglystėje vykstantis augimo šuolis (spurtas) gali sukelti geležies stoką dėl to, kad organizmas auga greičiau, nei spėjama gauti reikalingų maistinių medžiagų.
Dažna kraujo donorystė – duodantys kraujo žmonės turėtų stebėti laiką tarp kraujo davimo ir savo būklę: vyrai kraujo gali duoti ne dažniau kaip du mėnesius, o moterys – kas tris, kitaip kyla didelė mažakraujystės rizika.
Geležies padidėjimas organizme
Geležies koncentracija padidėja, kai yra hemochromatozė, apsinuodijimas švinu ir kitais sunkiaisiais metalais, kepenų ligos, po dažnų kraujo perpylimų. Geležies perteklius gali sukelti virškinimo problemų, o itin didelis kiekis gali būti mirtinas.
Didelio geležies kiekio organizme simptomai:
- virškinamojo trakto problemos (skrandžio sutrikimai, vidurių užkietėjimas, pykinimas, pilvo skausmas, vėmimas ar viduriavimas)
- rimtais atvejais – gastritas (skrandžio uždegimas), skrandžio pažeidimai.
Geležies padidėjimas organizme:
- hemochromatozė;
- intoksikacija švinu ir kitais sunkiaisiais metalais
- po dažnų kraujo perpylimų (inkstų dializė)
- kepenų ligos
- kartais – hemolizė, talasemija, kontraceptikai.
Jeigu jaučiate minėtus simptomus, svarbu atlikti geležies kraujo tyrimus, kurie padės sužinoti suprastėjusios sveikatos priežastis bei išvengti rimtesnių komplikacijų.
Tyrimas atliekamas iš veninio kraujo.
Maisto vartojimas | Skysčių vartojimas | Kitos sąlygos |
12 val. nevalgyti, nevartoti maisto papildų. | 12 val. negerti saldintų gėrimų. | Bent 1 val. iki tyrimo nerūkyti. |
48 val. nevalgyti riebaus ir kepto maisto. | Galima gerti tik nedidelį kiekį vandens. | Vengti fizinio krūvio ir emocinės įtampos. |
Tyrimo atsakymas pateikiamas per 1-2 darbo dienas el. paštu arba per www.e-pacientas.lt