Aprašymas
Aprašymas
Cinkas – mikroelementas, kuris reikalingas apie 100 fermentų veiklai. Cinkas reikalingas imuninės sistemos veiklai bei žaizdų gijimui. Taip pat cinkas reikalingas užtikrinti sklandų kūdikių bei vaikų augimą ir vystymąsi, normaliam skonio ir kvapo suvokimui. Organizmas neturi saugojimo sistemos, skirtos cinkui, todėl svarbu kasdien gauti pakankamą jo kiekį.
Cinko trūkumas pasireiškia augimo sulėtėjimu, apetito stoka bei susilpnėjusiu imunitetu. Sergant lėtinėmis virškinamojo trakto ligomis, nevartojant gyvulinės kilmės produktų ar nėštumo metu yra didesnė rizika, kad atsiras cinko trūkumas.
Cinko trūkumo simptomai:
- augimo sulėtėjimas ar vėlavimas
- apetito stoka
- susilpnėjęs imunitetas
- plaukų slinkimas, alopecija
- odos opų atsiradimas, išsausėjusi pleiskanojanti oda bei sutrikęs žaizdų gijimas
- skonio ir kvapo pokyčiai
- viduriavimas
- mažakraujystė (anemija)
- hepatosplenomegalija
- pasikeitę regos, uoslės ir skonio pojūčiai
- sutrikusi to testosterono gamyba
- širdies aritmija
Kas dažniausiai sukelia cinko disbalansą organizme?
- Nepakankamas cinko suvartojimas su maistu: cinko trūkumas gali atsirasti dėl mitybos, kurioje yra mažai cinko turinčių maisto produktų, tokių kaip mėsa (ypač jautiena, ėriena ir kiauliena), jūros gėrybės (austrės) pieno produktai, kiaušiniai, ankštiniai augalai (avinžirniai, lęšiai, pupelės), sėklos (kanapių sėklos, moliūgų bei sezamo sėklos), riešutai (žemės riešutai, anakardžiai, migdolai), grūdai (kviečiai, ryžiai ir avižos), juodas šokoladas.
- Malabsorbcijos sindromai: kai kurios sveikatos būklės, tokios kaip celiakija, Krono liga ir opinis kolitas, gali pakenkti organizmo gebėjimui pasisavinti cinką.
- Lėtinis alkoholio vartojimas: alkoholis trikdo cinko pasisavinimą ir padidina cinko išsiskyrimą su šlapimu, todėl gali atsirasti cinko trūkumas.
- Inkstų liga: lėtinė inkstų liga gali sutrikdyti cinko absorbciją ir susilaikymą organizme.
- Genetiniai sutrikimai: paveldimi genetiniai sutrikimai, tokie kaip enteropatinis akrodermatitas ir pjautuvinė anemija, gali sukelti cinko trūkumą.
- Per didelis papildų vartojimas: ilgą laiką vartojant dideles cinko papildų dozes, gali atsirasti toksinis cinkas, dėl kurio gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo spazmai ir kiti simptomai.
Cinko sumažėjimas organizme:
- Acrodermatitis enteropatica (jos metu išryškėja cinko malabsorbcijos požymiai vaikams: sutrikęs augimas, diarėja, blogai gyjančios žaizdos ir infekcijos)
- cinko deficitas paaugliams ir suaugusiems (svorio kritimas, skonio jutimo sutrikimai, paaugliams – sulėtėjęs augimas, centrinė skotoma, alopecija, emocinis nestabilumas, smegenėlių ataksija, buliozinis bėrimas, kartais – limfopenija, grybelinė infekcija, sumažėjęs atsparumas infekcijoms)
- metaboliniai antriniai sutrikimai: kepenų cirozė, navikų metastazės kepenyse, alkoholizmas, labai didelis folinės rūgšties suvartojimas, hemolizinė anemija, diabetas, lėtinės inkstų ligos
- nepakankama mityba – kacheksija, parenteralinis maitinimas
- lėtinės ligos: tuberkuliozė, limfomos, kiti piktybiniai navikai
Maisto produktai, kuriuose gausu cinko: moliuskai, jautiena, kiauliena, paukštiena, ankštiniai augalai, pieno produktai, migdolai ir anakardžiai.
Jeigu jaučiate paminėtus simptomus, rekomenduojama atlikti cinko kraujo tyrimus Medtest laboratorijoje, pasirūpinkite savo ir artimųjų sveikata dabar!
Tyrimas atliekamas iš veninio kraujo.
Maisto vartojimas | Skysčių vartojimas | Kitos sąlygos |
12 val. nevalgyti, nevartoti maisto papildų. | 12 val. negerti saldintų gėrimų. | Bent 1 val. iki tyrimo nerūkyti. |
48 val. nevalgyti riebaus ir kepto maisto. | Galima gerti tik nedidelį kiekį vandens. | Vengti fizinio krūvio ir emocinės įtampos. |
72 val. nevartoti seleno papildų. |
Tyrimo atsakymas pateikiamas per 10-20 darbo dienų el. paštu arba per www.e-pacientas.lt