Aprašymas
Aprašymas
Osteoporozė – tai sisteminė kaulų liga, kuriai būdinga maža kaulinė masė dėl kaulų tankio sumažėjimo. Sergant šia liga padidėja kaulų trapumas bei yra didesnė kaulų lūžių rizika. Osteoporozė skirstoma į pirminę (serga vyresnio amžiaus asmenys, moterys 6 kartus dažniau negu vyrai) ir antrinę (serga įvairaus amžiaus asmenys, liga išsivysto dėl kitų ligų – skydliaukės, plaučių, inkstų, žarnyno).
Osteoporozės simptomai:
- dažni kaulų lūžimai
- juosmens skausmas
- raumenų silpnumas
- stuburo iškrypimai
- kupros formavimasis
- ūgio mažėjimas
- naktinis mėšlungis.
Osteoporozės rizikos veiksniai:
- Amžius (daugiau negu 50 m.)
- Menopauzė
- Lytis (dažniau serga moterys)
- Paveldimumas (šeimoje yra užfiksuota osteoporozės atvejų)
- Mažas svoris ir smulkus kūno sudėjimas
- Jaunesnėms nei 45 m. moterims atlikta kiaušidžių šalinimo operacija
- Pasyvus, nejudrus gyvenimo būdas
- Kalcio ir vitamino D trūkumas maiste
- Žalingi įpročiai (rūkymas, alkoholio, kofeino vartojimas)
- Kai kurios ligos ir vaistų vartojimas
Pasirūpinkite savo ir artimųjų sveikata jau dabar!
-
Kalcis – būtinas mikroelementas, reikalingas organizmui stiprinti kaulus, dantis ir jungiamuosius audinius, kontroliuoti raumenų susitraukimą ir atsipalaidavimą, palaikyti širdies veiklą, normalizuoti kraujo krešėjimo procesus, reguliuoti fermentines reakcijas, taip pat sklandžiai perduoti nervinius impulsus tarp ląstelių.
-
Kalcio trūkumo simptomai: sumišimas ar atminties praradimas; kaulų skilimai ir lūžiai; raumenų spazmai, mėšlungis, traukuliai; rankų, kojų ir veido tirpimas ir dilgčiojimas; silpni ir trapūs nagai, sulėtėjęs plaukų augimas, odos suplonėjimas.
-
Kalcio pertekliaus simptomai: inkstų akmenų susidarymas; virškinimo sutrikimai –
pykinimas ar vėmimas, prastas apetitas, vidurių užkietėjimas; padidėjęs troškulys, arba dažnesnis šlapinimasis dėl inkstų veiklos sutrikimo; nuovargis, sumišimas; kaulų skausmas, trapūs, lengvai lūžtantys kaulai.
-
Fosforas – kaulų audinio ir nukleino rūgščių sudedamoji dalis. Fosforo metabolizmą
reguliuoja prieskydinių liaukų hormonas parathormonas (PTH). Fosforo koncentracija kraujyje priklauso nuo jo pasisavinimo greičio žarnyne, jo metabolizmo kauluose ir išskyrimo per inkstus.Pagrindinė fosforo funkcija – kaulų ir dantų formavimasis. Fosforas taip pat svarbus pieno gamybai krūtimi maitinančioms mamoms, padeda palaikyti sveiką inkstų, raumenų, širdies plakimo bei nervų signalų siuntimo funkcijas. Fosforas taip pat reikalingas, kad organizmas gamintų baltymus ląstelių ir audinių augimui, priežiūrai ir atstatymui. Fosforas taip pat padeda organizmui gaminti ATP – molekulę, kurią organizmas naudoja energijai kaupti. Kad organizmas pasisavintų fosforą reikalingas vitaminas D. Inkstai kontroliuoja fosforo kiekį kraujyje filtruodami papildomą fosforo kiekį ir pašalindami jį su šlapimu.
- Vitaminas D – padeda organizmui pasisavinti kalcį, fosforą ir magnį, reguliuoja kalcio ir fosforo įsiurbimą žarnyne, padeda šioms medžiagoms išsilaikyti kauluose ir dantyse, padeda išvengti rachito, artrito ir osteoporozės, dalyvauja augimo ir brendimo procesuose, būtinas sveikai nervų sistemai ir imunitetui. Žmogaus organizme Vitaminas D susidaro veikiant ultravioletiniams spinduliams. Su maistu jo gaunama nedaug. Trūkstant vitamino D vystosi rachitas, deformuojasi kaukolė ir stuburas, žandikauliai, sutrinka dantų augimas, atsiranda dėmių dantų emalyje, susilpnėja imunitetas, gali pasireikšti silpnumas, nuovargis, depresija.
- Beta Cross-Laps (Kaulų rezorbcijos žymuo) – taikomas diagnozuojant osteoporozę. Taip pat jis naudojamas, kai reikia įvertinti osteoporozės gydymo efektyvumą – parodo, ar yra atsakas į gydymą, ar reikia koreguoti vaisto dozę. Rodiklis turi būti nustatomas prieš pradedant gydymą ir praėjus vienam-dviem mėnesiams nuo gydymo pradžios.
- PTH (Parathormonas) yra svarbus kalcio apykaitai. Organizmui jo išskiriant per daug, kalcio šalinimas iš organizmo padidėja; taip pat didėja kalcio atpalaidavimas iš kaulų į kraujotaką. Dėl to silpnėja kaulai, nes mažėja jų tankis. Šiam procesui užsitęsus vystosi osteoporozė.
- N-Mid-Osteokalcino nustatymas. Osteokalcinas yra svarbus kaulų baltymas, jo koncentracija kraujyje padidėja, kai padidėja kaulinio audinio apykaitos greitis. Šio baltymo koncentracija padidėja sergant osteoporoze, osteomaliacija, rachitu, hiperparatiroidizmu, tirotoksikoze, akromegalija, po kaulų lūžių bei esant kaulų metastazėms. Koncentracijos sumažėjimas stebimas esant hipoparatiroidizmui, hipotiroidizmui ar augimo hormono trūkumui.
Tyrimas atliekamas iš veninio kraujo.
Maisto vartojimas | Skysčių vartojimas | Kitos sąlygos |
48 val. nevalgyti riebaus ir kepto maisto. | Negerti saldintų gėrimų. | Nevartoti maisto papildų. |
12 val. nevalgyti. | Galima gerti tik nedidelį kiekį vandens. | Bent 1 val. iki tyrimo nerūkyti. |
|
| Vengti fizinio krūvio ir emocinės įtampos. |
Tyrimų rezultatai pateikiami tą pačią dieną elektroniniu paštu, išskyrus Beta-CrossLaps bei N-Mid-Osteokalcino (per 10-20 darbo dienų) www.epacientas.lt