Aprašymas
Aprašymas
Tyrimo aprašymas
Atliekami tyrimai
Kokiu būdu atliekamas tyrimas?
Kaip pasiruošti tyrimui?
Per kiek laiko pateikiamas atsakymas?
Tyrimo aprašymas
Mažakraujystė (anemija) – tai patologinė būklė, kuriai būdingas hemoglobino kiekio sumažėjimas kraujyje, dėl ko pablogėja deguonies transportas į audinius ir kyla audinių hipoksija. Geležies stokos anemija – tai dažniausiai pasitaikanti mažakraujystės forma. Anemija dažniau sergama žiemą ir pavasarį, kai trūksta vitaminų.
Geležies trūkumas neretai išryškėja nėštumo metu, ypač jeigu tarp kelių nėštumų nepraėjo didesnė pertrauka. Geležies deficito metu gali būti leukopenija ir trombocitopenija. Geležis blogiau pasisavinama trūkstant vitamino C.
Mažakraujystės simptomai
- pastoviai jaučiate nuovargį
- sunku susikaupti
- skauda ar svaigsta galva
- trūksta oro
- pastebimas odos ir gleivinių blyškumas
- pasireiškia jutimo sutrikimai.
Jeigu pasireiškė anemijos simptomai, ypač svarbu kuo skubiau atlikti kraujo tyrimą. Tai padės nustatyti esamus sutrikimus, atstatyti bendrą savijautą bei išvengti rimtų sveikatos problemų.
Pasirūpinkite savo ir artimųjų sveikata jau dabar!
Atliekami tyrimai
- Bendrasis kraujo tyrimas – tai pirminis kraujo tyrimas, rodantis kraujo forminių elementų (leukocitų, eritrocitų, trombocitų) kiekį, tūrį,
formą, rūšinį pasiskirstymą, taip pat hemoglobino kiekį ir kraujo tirštumą. Jis gali parodyti uždegimą, mažakraujystę, bakterinio ar virusinio pobūdžio infekcijas, kraujo ligas. Jei tyrimas neatitinka normos, gali būti skiriami išsamesni tyrimai. Gali būti tiriamas veninis ir kapiliarinis
kraujas (vaikams). Pagal rezultatus galima daryti išvadas apie imunitetą, organizmo gebą pernešti deguonį į ląsteles bei kraujo krešėjimą.
- Feritinas – baltymas, randamas visuose organizmo audiniuose ir skysčiuose. Feritino molekulė yra tuščiavidurė sfera, pripildyta geležies Fe2+ jonų. Fe2+ jonų sluoksnis padengtas baltyminiu apvalkalu. Pagrindinė feritino diagnostinė vertė yra ta, kad jis atspindi organizmo geležies atsargas. Jo sumažėjimas rodo geležies trūkumą. Feritinas – geriausias rodiklis diagnozuojant geležies deficitą. Feritino koncentracija gali padidėti esant lėtinėms ligoms, kepenų ligoms, navikams, hipertirozei, hemosiderozei ir kt.
- Geležis – mineralas, būtinas tinkamai hemoglobino (esančio raudonuosiuose kraujo kūneliuose), reikalingo deguoniui transportuoti kraujyje, funkcijai. Taip pat svarbus formuojant jungiamąjį audinį ir gaminant hormonus. Geležis įeina į hemoglobino ir mioglobino sudėtį. Geležies trūkumas pasitaiko žymiai dažniau negu perteklius. Geležies koncentracija sumažėja esant geležies deficitui, lėtiniams kraujavimams, lėtinėms ligoms (TBC, onkologinėms ir kt.), vitamino C nepasisavinimui. Tai gali lemti geležies stokos mažakraujystę, pablogėjusią bendrą organizmo, odos, plaukų, nagų būklę, energijos stoką. Geležies stokos anemija (mažakraujystė) – labiausiai paplitusi anemijos forma.
- VITB12 | Vitaminas B12 – šis vitaminas yra būtinas užtikrinti sklandžią nervų sistemos veiklą, eritrocitų bei DNR gamybai. Vitaminas B12 gaunamas su maistu. Geriausi natūralūs jo šaltiniai yra gyvulinės kilmės maistas (mėsa, žuvis, sūris, kiaušiniai). Taip pat vitamino B12 pasisavinimas mažėja esant vitamino B12 stokos anemijai (mažakraujystei), skrandžio uždegimui (dėl autoimuninių ligų ar Helicobacter pylori infekcijos), vartojant skrandžio rūgštingumą mažinančius vaistus.
- Vitamino B12 stokos simptomai: silpnumas, nuovargis, mieguistumas, rankų ar kojų aptirpimas ar dilgčiojimas, pusiausvyros sutrikimai, jėgos stoka. Vitamino B12 perteklius yra labai retas.
Kokiu būdu atliekamas tyrimas?
Tyrimas atliekamas iš veninio kraujo.
Kaip pasiruošti tyrimui?
Maisto vartojimas | Skysčių vartojimas | Kitos sąlygos |
48 val. nevalgyti riebaus ir kepto maisto. | Negerti saldintų gėrimų. | Nevartoti maisto papildų. |
12 val. nevalgyti. | Galima gerti tik nedidelį kiekį vandens. | Bent 1 val. iki tyrimo nerūkyti. |
Vengti fizinio krūvio ir emocinės įtampos. |
Per kiek laiko pateikiamas atsakymas?
Atsakymas pateikiamas per 1 darbo dieną el. paštu arba per www.e-pacientas.lt
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email