Aprašymas
Aprašymas
Hepatitas – tai kepenų uždegimas, kuris negydomas pereina į lėtinę formą ir gali komplikuotis tokiomis sunkiomis būklėmis kaip kepenų cirozė ar net kepenų vėžys. Dėl negydomo lėtinio hepatito gali išsivystyti cirozė (kepenų surandėjimas), kuriai pažengus toli gydymo pasirinkimas vienintelis – kepenų transplantacija.
Kepenys – gyvybiškai svarbus organas, kuris apdoroja maistines medžiagas, filtruoja kraują ir kovoja su infekcijomis. Kai kepenys yra pažeidžiamos, sutrinka jų funkcija.
Užsikrėtimas hepatito virusine infekcija
Gausus alkoholio vartojimas, toksinai, vaistai ir tam tikros sveikatos būklės gali sukelti hepatitą. Tačiau hepatitą dažniausiai sukelia virusai. Lietuvoje labiausiai paplitęs virusinis hepatitas B ir C. Visų virusinių hepatitų simptomai yra panašūs.
Lengvos formos hepatitas gali nesukelti jokių simptomų ir gali būti nustatomas tik atlikus kraujo tyrimus.
Virusiniais hepatitais B ir C užsikrečiama per infekuoto žmogaus kraują (nesterilius instrumentus grožio, medicininių procedūrų metu, kraujo perpylimą, intraveninių narkotikų vartojimą, naudojant nesterilias adatas ir kt.) rečiau – lytinių santykių metu. Užsikrėtusi nėščioji gali perduoti šiuos virusus kūdikiui gimdymo metu.
Pagrindinis hepatito A užsikrėtimo būdas – oralinis-fekalinis, užkratas į organizmą patenka per nešvarias rankas nuo aplinkos daiktų, indų, per maistą, geriamąjį vandenį. Ypač aktualu keliaujantiems į egzotiškas šalis (ypač hepatitas A yra paplitęs Egipte).
Sunkesniais hepatito atvejais pasireiškia ryškūs simptomai.
Hepatito simptomai:
- pageltusi oda arba akių baltymai (gelta)
- sumažėjęs apetitas ar dingęs noras valgyti
- skrandžio deginimo skausmas ar pykinimas, vėmimas
- tamsus šlapimas arba šviesios išmatos
- karščiavimas
- viduriavimas
- sąnarių skausmas
- nuovargis.
Medtest laboratorija atlieka visą spektrą kraujo tyrimų, kurie padės įsitikinti, ar nesate užsikrėtę šiais klastingais virusais, kad būtų galima laiku užkirsti kelią ligos progresavimui.
Pasirūpinkite savo ir artimųjų sveikata jau dabar!
- Kepenų fermentas AST/GOT – kepenų fermentas. Padidėjęs šio fermento aktyvumas vertinamas kaip kepenų ir širdies patologijos rodiklis. AST randama įvairiuose audiniuose, bet didžiausias šio fermento aktyvumas stebimas kepenyse ir skersaruožiuose (širdies ir skeleto) raumenyse, todėl AST koncentracijos padidėjimas pagrinde vertinamas kaip kepenų ir širdies patologijos rodiklis. Ji didėja esant kepenų ir tulžies takų patologijai (virusiniam hepatitui, apsinuodijimui alkoholiu ir toksinėmis medžiagomis, cirozei, infekcijoms, tulžies takų uždegimams, kepenų navikams), miokardo infarktui, raumenų patologijai.
- Kepenų fermentas ALT/GPT – šio fermento padidėjęs aktyvumas vertinamas kaip kepenų patologijos rodiklis. ALT – vienas jautriausių kepenų pažeidimo rodiklių. Didelis ALT koncentracijos padidėjimas nustatomas sergant ūmiu hepatitu. Mažesnis padidėjimas būdingas medikamentiniams, toksiniams, mechaniniams hepatitams, cholecistitams.
- Bendras bilirubinas – kepenų ir tulžies pūslės funkcijos rodiklis, taip pat jo kiekis gali padidėti esant hemolizei (raudonųjų kraujo kūnelių irimui). Esant patologijai, kai bilirubino susidaro daugiau arba sutrinka jo šalinimas, jo kiekis kraujyje padidėja. Jei bilirubino kiekis kraujo serume viršija 34,2 μmol/l, pageltonuoja odena bei odos paviršius (icterus) – susergama gelta. Bendro bilirubino koncentracija kraujyje didėja esant įvairioms kepenų ligoms, hemolizei, navikams kepenyse ir kasos galvutėje, tulžies takų akmenligei, mechaninei geltai, vitamino B12 deficitinei anemijai, sergant Žilberio (Gilbert) liga, Dabino–Džonsono (Dubin-Johnson) sindromu, Kriglerio–Nadžaro (Crigler- Najjar) sindromu.
- Hbs Ag | Hepatito B Paviršinis Antigenas – tiriamas įtariant užsikrėtimą hepatito B virusu. Antigenas atsiranda 2-6 savaitę po užsikrėtimo ir gali išlikti kraujyje 40-120 dienų, esant lėtinei ligos formai nedidelė HbsAg koncentracija ligonio serume gali būti nustatoma keletą metų. Šį antigeną turintis asmuo yra potencialus infekcijos šaltinis. Esant ūmiai ligos formai HBsAg antigeno koncentracija kraujyje greitai didėja ir sveikimo periodu mažėja. Tyrimas svarbus siekiant stabdyti viruso plitimą krauju, taip pat atliekamas nėščiosioms, norint apsaugoti kūdikį nuo galimos infekcijos.
- Anti–HBcor | Hepatito B Šerdinio Antigeno Antikūnai – atsiranda kelios savaitės po užsikrėtimo hepatitu B ir išlieka aptinkami visą gyvenimą. Rezultatas gali būti teigiamas esant ūmiai ar lėtinei hepatito B infekcijai, ar seniau persirgus hepatitu B. Dėl to tyrimą būtina atlikti kartu su kitais tyrimais dėl hepatito B. Anti-HBcor gali būti vienintelis diagnostinis hepatito B žymuo, kai išnyksta HbsAg, o anti-HBs dar neatsiradę. Kartu su kitais hepatito žymenimis Anti-HBc tyrimas gali padėti stebėti ligos eigą, taip pat atliekamas tikslu nustatyti asmenis, kurie buvo užsikrėtę hepatito B virusu.
- Anti–HCV | Hepatito C Viruso Antikūnai – po kontakto su hepatito C virusu žmogaus imuninė sistema ima gaminti specifinius antikūnus prieš ligos sukėlėją. Ant-HCV ima gamintis praėjus 1,5-2 mėnesiams nuo užsikrėtimo ir išlieka visą gyvenimą. Todėl radus antikūnų prieš hepatito C virusą kraujyje, negalima pasakyti ar asmuo šiuo metu serga ūmiu, lėtiniu hepatitu, ar ligą jau yra persirgęs. Patikslinimui yra atliekami papildomi hepatito C tyrimai (hepatito C RNR tyrimas). Hepatitas C yra rimta liga, kuri gali smarkiai pažeisti kepenis ir sukelti komplikacijas (kepenų cirozę ir vėžį). Laiku diagnozavus ligą, ji yra išgydoma ir liūdnų pasekmių galima išvengti. Kadangi
Hepatitas C ilgai gali nesukelti jokių simptomų. Jis taip pat skiriamas nėščiosioms, nes infekuota motina gimdymo metu gali užkrėsti savo kūdikį.
Jei įtariate hepatito virusinę infekciją, atlikite hepatito diagnostinį paketą. Pasirūpinkite savo ir artimųjų sveikata jau dabar!
Tyrimas atliekamas iš veninio kraujo.
Maisto vartojimas | Skysčių vartojimas | Kitos sąlygos |
48 val. nevalgyti riebaus ir kepto maisto. | Negerti saldintų gėrimų. | Nevartoti maisto papildų. |
12 val. nevalgyti. | Galima gerti tik nedidelį kiekį vandens. | Bent 1 val. iki tyrimo nerūkyti. |
|
| Vengti fizinio krūvio ir emocinės įtampos. |
Visų tyrimų atsakymai pateikiami tą pačią dieną elektroniniu paštu arba www.epacientas.lt, išskyrus Anti-HBcor. Šio tyrimo rezultatai nustatomi per 3 darbo dienas.